مقدمه ای بر HTML

مقدمه ای بر HTML

مقدمه ای بر HTML ؛ اچ تی ام ال یا HTML یک زبان علامت گذاری استاندارد برای ایجاد صفحات وب است . به نوعی هر صفحه ای رو که سطح وب مشاهده می کنید به زبان HTML نشانه گذاری شده است . مرورگر این صفحات را که با توجه به کدها به صورت قابل فهم برای کاربر نمایش میده. یعنی میاد کدها ، فایل ها ، تصاویر و اطلاعات کلی را بصورت قابل فهم برای کاربر نشون میده . یادگیری HTML رو میشه اولین قدم برای یادگیری طراحی وب دونست . اگر HTML رو به خوبی یاد بگیرید میشه گفت که اصول اولیه طراحی وب رو فرا گرفتید.

در کنار HTML نیز CSS و  JAVASCRIPT هم برای طراحی بخش کاربری یا همون فرانت اند نیز مورد استفاده قرار میگیره . پس اگر میخواید طراحی UI یا بخش کاربری و ظاهری رو فرا بگیرید . یادگیری HTML اولین قدم و قدم بعدی نیز یادگیری CSS و JavaScript خواهد بود . تو این مقاله میخوایم بصورت کامل به معرفی HTML بپردازیم و از پایه و بصورت جامع آموزشش رو قرار بدیم . همراه ما باشید.

HTML چیه ؟

یه سوال اساسی ؛ اصلا HTML چی هست ؟ HTML مخفف چیست و اصلا چرا اسمش شد HTML ؟

خب باید بگم که اچ تی ام ال مخفف عبارت Hyper Text Markup Language ؛ یک زبان علامت گذاری استاندارد برای صفحات وب که میاد ساختار وب رو توصیف میکنه. HTML از یکی سری عناصر ها ، تگ ها و … تشکیل شده که با استفاده از اونها میشه بصورت قابل فهم مطالب و محتوا رو نمایش داد . مرورگر ها به خوبی زبان HTML رو درک می کنند و میان محتوا رو به ما نشون میدن . به نوعی شاکله اصلی هر صفحه وب هستند. من قول میدم که اگر همراه با باشید هم به خوبی با این مفهوم آشنا میشید و هم میتونید به زبان HTML مسلط بشید.

برای شروع بد نیست که بیایم یه فایل HTML خام رو بصورت کامل مورد بحث و بررسی قرار بدیم.

<!DOCTYPE html>
 <html> 
<head>
 <title>Page Title</title> 
</head>
 <body>
 <h1>My First Heading</h1> 
<p>My first paragraph.</p> 
</body>
 </html>

هر سند یا فایلی که HTML باشه چنین تگ هایی رو درون خودش جا داده . خط اول نشون دهنده اینه که این صفحه به زبان html نشانه گذاری شده . به نوعی وقتی مرورگر میاد و یک صفحه وب رو باز میکنه ، از خط اول متوجه میشه که این صفحه به چه زبانی و از چه نسخه ای اون زبان نشانه گذاری و نوشته شده . بعد میاد اون هارو بررسی و به شکل قابل فهم برای ما نمایش میده .

بطور خلاصه :

  • <!DOCTYPE html>  مشخص میکنه که این قایل یا سند ، یک فایل HTML5 هست.
  • به هر یک از عبارت هایی که بین <> قرار بگیره تگ گفته میشه و هر کدوم ویژگی ها و خصوصیات خاص خودشون رو دارن.
  • تگ <HTML> از جمله تگ های اصلی یک فایل HTML محسوب میشه و همیشه باید تو فایل باشه .
  • داخل تگ <Head> هم کلیه اطلاعات شامل متاها قرار میگیره .
  • تگ <title> هم همون عنوانی هست که ما تو آدرس بار مرورگر میبینیم.
  • داخل تگ <Body> هم کلیه عناصری که ما میبینیم قرار میگیرن مثل لینک ها ، مطالب ، تصاویر و …
  • تگ <h1> معرف سرتیتر هست . یعنی اگر بخوایم یک عنوان تعریف کنیم میتونیم از این تگ استفاده کنیم.
  • تگ <p> معرف پاراگرف هست . یعنی اگر بخوایم یک پاراگراف بنویسیم باید از این تگ استفاده کنیم .

نگران نباشید تنها اینجا مثال زدیم و تازه اول راه هستیم . تو پست های آینده بصورت کامل و با مثل کلیه این مطالب توضیح داده شده تا درک کاملی از کلیه تگ ها پیدا کنید و بتونید اونها رو مورد استفاده قرار بدید.

آموزش html

منظور از تگ HTML چیست ؟

همونطور که قبلا گفتیم به هر عبارتی که بین <> قرار بگیره بهش میگیم تگ یا به زبان لاتین element ؛ این تگ ها شاکله اصلی HTML رو میسازن . یادگیری این تگ ها و اینکه هر کدوم از این تگ ها چه نقشی رو ایفا میکنن امر ضروری محسوب میشه . یجورایی اگر با این تگ ها آشنایی پیدا کنید کامل به زبان HTML تسلط پیدا کردید. حالت کلی تگ ها به شکل زیر تعریف میشه :


<tagname>Content goes here...</tagname>

تگ ها ابتدا با <tagname> شروع میشن ؛ بعد محتوای مورد نظر ما توش قرار میگیره و در آخر ها با <tagname/> بسته میشن . توجه داشته باشید که حتما حتما باید تگ رو ببنیدید . برای درک بهتر به چند مثال زیر توجه کنید :


<h1>My First Heading</h1> <p>My first paragraph.</p>

<h1> تگ شروع ما که مشخص میکنه محتوای درونش یک سرتیتر هست . بخش میانی یا First Heading سرتیتر ماست و در اخر هم با استفاده از <h1/> تگ بسته شده . برای بخش دوم یا همون پاراگراف <p> هم به همین ترتیب ؛ توجه داشته باشید که تگ ها پایانی دارای علامت / هستند اما تگ های آغازین یا شروع فاقد آن هستند.

یک سری استثنا هم در این بین وجود داره . برخی تگ ها مثل بریک وجود دارند که نیازی به تگ پایانی یا بستن اونها نیست . مثل تگ <br> یا همون بریک برای رفتن به خط بعدی استفاده میشه . یعنی برای اینکه برید به خط بعدی کافیه که از <br> استفاده کنید . بدون اینکه از تگ پایانی استفاده کنید.

سعی کردیم تو این بصورت کامل یه مقدمه کامل و جامع از زبان html برای شما تهیه کرده باشیم تا هم یک مقدمه ای بر یادگیری باشه و هم آشنایی کلی از این زبان به شما داده باشیم . میتونید کلیه سوالات خودتون رو در بخش کامنت ها از ما بپرسید . همچنین اگر میخواید html رو بصورت کامل یاد بگیرید میتونید از مقالات موجود در سایت استفاده کنید . خوشحالیم که تا انتهای مقاله مقدمه ای بر HTML در وبلاگ آی ای امیدی با ما همراه بودید.

آموزش htmlآموزش html 5آموزش html pdfآموزش html به زبان سادهآموزش html به زبان ساده pdfآموزش html به زبان فارسیآموزش html5 pdfآموزش اچ تي ام الآموزش اچ تی ام الآموزش اچ تی ام ال 5آموزش اچ تی ام ال 5 pdfآموزش اچ تی ام ال pdfآموزش اچ تی ام ال به زبان سادهآموزش اچ تی ام ال رایگانآموزش اچ تی ام ال زومیتآموزش اچ تی ام ال فرادرسآموزش اچ تی ام ال وسی اس اسآموزش تصویری کامل اچ تی ام الآموزش جامع اچ تی ام الآموزش جامع اچ تی ام ال وسی اس اسآموزش رایگان htmlآموزش رایگان html cssآموزش رایگان html5آموزش رایگان html5 و css3آموزش رایگان html5 و css3 pdfآموزش رایگان زبان htmlآموزش کامل اچ تی ام الآموزش کامل اچ تی ام ال 5آموزش کامل زبان اچ تی ام الآموزش کامل ویدیویی اچ تی ام الآموزش گام به گام htmlآموزش گام به گام html و cssآموزش گام به گام html5آموزش+html+css+javascriptاموزش رایگان html5دانلود آموزش رایگان htmlدانلود کتاب آموزش گام به گام html5دانلود کتاب اموزش کامل اچ تی ام الشروع برنامه نویسی htmlشروع کار با htmlشروع کد htmlشروع کد نویسی htmlشروع یادگیری htmlفیلم آموزش رایگان htmlفیلم کامل آموزش اچ تی ام الکتاب آموزش گام به گام html5مشروع htmlيادگيري htmlیادگیری htmlیادگیری html cssیادگیری html از پایهیادگیری html رایگانیادگیری html کتابیادگیری html و cssیادگیری html5یادگیری html5 و css3
دیدگاه کاربران
ارسال دیدگاه

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.